środa, 23 listopada 2011

Srebra ciąg dalszy + antynewtonowskie szkło do Epsona V500 Photo

Jeszcze dwie klatki z poprzedniego HP5+ moczonego w  Rodinalu 1+100. Park w Iwoniczu (nie Zdroju).
Park w Iwoniczu
Park w Iwoniczu

Tym razem wzbogaciłem ramki Epsona V500 Photo o szybki antynewtonowskie.
Większość użytkowników tego skanera oraz innych modeli produkcji tej firmy szybko dochodzi do wniosku, że ramki utrzymujące negatywy są słabej jakości. Niezbyt dobrze dociskają film, a jeśli nie jest  on idealnie płaski, co w przypadku niedawno wywołanego małego obrazka jest typowe, środek kadru może być wyraźnie nie ostry.
W necie można znaleźć różne rozwiązania tego problemu, najczęściej kosztowne. Opierają się na:
- wymianie całej ramki na specjalnie projektowane przez niezależnych użytkowników,
- wykorzystaniu oryginalnej ramki i szybki antynewtonowskiej,
- obu metod razem.
Najtańsza jest metoda druga, kosztuje "tylko" kilkadziesiąt złotych.

Dzisiaj również wszedłem w posiadanie takich szybek, ale nie skorzystałem z oferty internetowej a za trzy sztuki takich szkiełek (2x mały obrazek, 1x średni) zapłaciłem - uwaga - 3 zł! I to działa!

Czym w dużym skrócie jest szybka antynewtonowska? Jest to lekko matowa szyba o bardzo drobnym ziarnie, wytrawiona chemicznie. Szkło piaskowane odpada! Na szczęście nie musicie bawić się w chemika, tym bardziej że operacja jest dość niebezpieczna i kłopotliwa. Z pomocą przychodzi nam przemysł masowy oraz instytucja Szklarza. Wystarczy znaleźć takiego, który zajmuje się też wycinaniem szkła do oprawy różnego rodzaju obrazków. I tu mamy clue programu. Trawione chemicznie szybki są bardzo popularne w ramkach ze zdjęciami, a nazywane po porostu antyrefleksyjnymi. 

Podajemy szklarzowi potrzebne wymiary, dla Epsona V500 Photo są to odpowiednio:
- dla małego obrazka - 225 mm x 35 mm - dwie sztuki (V700 cztery). Po wycięciu uchwytów, widocznych na ostatnim zdjęciu, sugerowałbym długość 240 mm, aby szybka była blokowana i utrzymywana przez wszystkie 3 pary zatrzasków dostępnych w ramce.
- dla średniego - 130 mm x 61 mm, jedna sztuka,
- dla średniego w epsonie V700 i V750 wymiary to 225mm x 61 mm, bo ramki tych modeli pozwalają zeskanować jednorazowo więcej klatek średniego.

Po kilku minutach otrzymujemy gotowy produkt! Jak wspomniałem wyżej, za pełny komplet zapłaciłem całe 3 zł. Około 60 razy taniej niż przy wygodnym zakupie przez net.

Teraz pozostaje zastąpienie ramek dociskających zakupionymi szybkami i problem nierównych negatywów znika. Wygięte negatywy należy położyć odwrotnie niż zaleca instrukcja Epsona, czyli błyszczącym podłożem do góry a matową stroną z materiałem światłoczułym do dołu. Skan będzie odbiciem lustrzanym, ale już w oprogramowaniu Epsona można naprawić ten problem jednym kliknięciem. Pamiętać należy też o tym, aby strona matowa szybki stykała się z negatywem. W przeciwnym razie utworzą się piękne, malownicze pierścienie Newtona.
Ramki Epsona V500 Photo i szybki antynewtonowskie dla filmu 36
Ramka Epsona V500 Photo i szybka ANR dla filmu 120

Wyniki są zgodne z oczekiwaniami. Zdjęcia porównawcze, z szybkami i bez wyraźnie wskazują lepsze ułożenie negatywu w pierwszym przypadku oraz kompletny brak wpływu dodatkowego szkła na jakość oświetlenia negatywu.
W przypadku szybek i ramki na mały film mamy tylko jedną niedogodność. Na zdjęciu poniżej widzimy, że szkło nie zakrywa całej kliszy pociętej na 6 klatek. Związane jest to z uchwytami utrzymującymi filmy.
Szybki i ramki na film 36 mm
Rozwiązania są cztery:
- wyciąć uchwyty, wtedy szybka bez problemów pokryje cały negatyw,
- odpowiednio wyszlifować szybki, aby pasowały do miejsca z uchwytami,
- ciąć negatywy po 5 klatek,
- przyzwyczaić się do skanowania pasków na dwa razy.

Dlaczego nie można użyć normalnych szkiełek? Ponieważ jest duże prawdopodobieństwo powstania pierścieni Newtona (więcej pod odnośnikiem).

Kombinowanie w zakresie własnym popłaca. Za czasów okresu minionego było to na porządku dziennym. Obecnie mamy dobrobyt, pełne sklepy ale zapomnieliśmy, że wiele potrzebnych rzeczy można zrobić samemu, oszczędzając złotówki a zyskując satysfakcję.

14 komentarzy:

 1. Fajny patent, wart wypróbowania ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. A jaka grubość tych szybek??

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie bardzo mogę znaleźć szklarza który ma takie szkło, nie jestem pewien czy też dobrze pytam.
  Any-newton? niestety nikt nie wie co to jest.
  jedynie szyby antyrefleksyjne takie jak do obrazków owszem.
  Nawet na necie nie widzę takich szyk.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mów nic o antynewtonie, bo żaden szklarz nie będzie wiedział o co chodzi. Szukaj szkła matowionego przez trawienie chemiczne. Powinni dać radę.

  OdpowiedzUsuń
 5. No właśnie się zorientowałem że ANR to nie rodzaj szkła tylko efekt skanowania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy mógłbyś gdzieś udostępnić skan (albo fragment) z HP5+ zrobiony z taką szybką, w pełnej optycznej rozdziałce?

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyłączam się do prośby o skan porównawczy: z szybką i bez.
  Inna rzecz: Nie lepiej wyrzucić holder do śmieci i skanować bezpośrednio na szybie dociskają any-newtonem? Wtedy zamiast 3 szybek wystarczy nam jedna duża, prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skanowanie na szybie ma sporo wad:

   * ryzykujesz pierścienie newtona (bo film dotyka szyby skanera),
   * w przypadku V700 używasz nieco gorszego obiektywu,
   * brudzisz szybę,
   * ręcznie zaznaczasz wszystkie klatki,
   * trudno jest równo ułożyć film.

   Usuń
 8. Skanowanie z szybką ma sens przy świeżych, krzywych negatywach. W chwili obecnej nie mam żadnego świeżego mikrofilmu. Te zarchiwizowane są teraz proste jak stół.

  OdpowiedzUsuń
 9. Sam walczę ze starymi i pozwijanymi filmami 35mm. Dociskanie szybą jest lepsze niż nic, ale standardowa plastikowa ramka epsona jest za miękka i się wygina.

  Planuję zaprojektowanie i zrobienie porządnego metalowego uchwytu na paski 35mm do V700, w takim układzie jak ten epsona, ale mocniejszego i z miejscem na włożenie szyb dociskowych (i zabezpieczenie ich).

  Szkoda, że nie można po prostu zamówić w sieci takiego szkła — ciągle czytam, że ktoś „zdobył”, ale zawsze „zdobywanie” jest trudne do powtórzenia :-(

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam
  Od kilku dni jestem posiadaczem szybek do Epsona V550.
  Szybki ze szkła antyrefleksyjnego o grubości 2 mm docięte na wymiar.
  Szklarz wyszlifował mi również szybki na uchwyty do kliszy, tak więc mam przykryty cały negatyw. Wszystko by było super ale..
  Mam problem z bardzo starymi negatywami które przeleżały zwinięte.
  Są jak sprężyny i podnoszą szybki. Wziąłem kawałek ciężkiej blaszki owinąłem dla bezpieczeństwa pergaminem i dociskam nią szybki ale tylko z jednej strony. Od strony otwierania. Od drugiej strony nie ma miejsca na położenie czegoś.
  Włożyłem klisze do miski z letnią wodą z kroplą płynu do naczyń. Trochę pomogło ale jak zdejmę obciążenie to znów się zwijają, mniej ale nadal za mocno.
  Może ktoś ma sposoby na rozprostowanie takich starych klisz?

  OdpowiedzUsuń
 11. Zwijam w drugą stronę i na parę dni do kanisterka po filmie. A średni podobnie, z powrotem na rolkę razem z papierem ochronnym.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń